Raunstrup Bygningsservice har hen over de sidste 3 måneder gennemført 5 større glasopgaver for Syddansk Universitet på Fyn. Der blev i denne forbindelse gennemført en samlet aflevering af de 5 projekter, og endnu engang var der ingen mangler. Det har medvirket til, at Syddansk Universitet har igangsat yderligere 5 større glasprojekter som skal udføres inden årsskiftet.
Raunstrup Bygningsservice håndterer hvert år ca. 10.000 sager, heraf ca., 1/3 er glarmester opgaver.
Det er med stor glæde at vi har følgende medarbejdere der er udnævnt til henholdvis
Driftsleder for både Aarhus og Aalborg afdelingen: Mogens Bugge
Projektleder: Morten Kondrup
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til en 4 årig rammeaftale med Aalborg Universitet på Campus Esbjerg.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til 2 rammeaftaler på Københavns Universitet.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til rammeaftale på løbende vedligehold af kommunens bygninger og ejendomme.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til hovedentreprisen omfattende renovering af 60 boliger, hvor 18 stk. vil undergå en omfattende renovering med øget tilgængelighed og de resterende 42 vil gennemgå renovering indenfor eksisterende rumfordeling.
Den 7. juni var vi med til indvielsen af den nærgenbrugsstation, som vi har været med til at bygge. Det specielle ved dette projekt er at alle materialer på nær søm og skruer er genbrugsmaterialer. Samlet set tæt på 98%.
Pia Andersen og Rasmus Andersen fra Raunstrup har netop modtaget Knud Højgaards Medarbejderlegat 2023. Legaterne uddeles hvert år til medarbejdere der har gjort noget ekstraordinært ift. samarbejder med kollegaer, kunder og samarbejdspartnere.
Raunstrup er sammen med RUM og Drias prækvalificeret til totalentreprisen på udførelse af ny SOSU-skole i Frederica. Projektet omhandler ombygning af ca. 5.850 m2 og tilbygning af ca. 1.080 m2. Raunstrup har tidligere bygget SOSU skolen i Vejle for samme Bygherre og Bygherrerådgiver.