Raunstrup har netop skrevet kontrakt på storentreprise E3 – Tømrer- og malerarbejde på det nye internationale sejlsportscenter i Aarhus. Byggeriet på mere end 3.000 m2 skal i sommeren 2018 huse verdensmesterskaberne for alle de olympiske bådklasser. Det indeholder bl.a. følgende: bådhaller, omklædningsfaciliteter, ungdomsrum, fitness-rum, sauna, kontorafsnit, møderum, fællesopholdsrum, køkkenfunktion og loungefaciliteter.
Byggeriet skal afleveres i december 2017.
Bygherre: Fonden Aarhus Internationale Sejlsportscenter
Arkitekt: Entasis A/S, Praksis arkitekter A/S og Schønherr
Ingeniør: Henry Jensen Rådgivende ingeniører a/s
Kim Sørensen og Per Bjørnsholm har netop modtaget Knud Højgaards Medarbejderlegat 2022. Legaterne uddeles hvert år til medarbejdere der har gjort noget ekstraordinært ift. samarbejder med kollegaer, kunder og samarbejdspartnere.
Så er eksamen veloverstået for Anette og Rasmus, som er de første fra Raunstrup, der har været igennem IBC’s lederuddannelse. Dette er et led i øget fokus på efteruddannelse og kompetenceløft hos Raunstrup.
Per Bjørnsholm er d.d. udnævnt til taksatorchef for vores forsikringssegment i Raunstrup Bygningsservice.
Per har i en årrække været med til at vækste og udvikle forsikringssegmentet i hele landet.
Legat til Raunstrup lærling
Andreas Bang Møller fra vores Randers afdeling, har netop fået et legat tildelt fra Randers håndværker -og industriforening samt Tradium, i Randers.
Adm. Direktør på Tradium begrundede tildelingen af legatet således:
Raunstrup Bygningsservice har netop indgået en landsdækkende rammeaftale på drift- og vedligeholdelsesopgaver for Klarvinduer i Danmark.
Mogens Bugge er udnævnt til driftsleder for vores nye afdeling i Aalborg. Mogens har igennem flere år været en stor del af teamet i Århus, hvor han bl.a. har takseret forsikringsskader og styret/planlagt større byggeprojekter, med stor tilfredshed for kunden.
Traditionen tro uddeler Dansk Industri og Håndværks Medaljefond i Østjylland medaljer til Østjyllands bedste lærlinge. Onsdag d. 20/4 kunne Borgmester i Aarhus Jacob Bundsgaard overrække medaljer til hele to af vores nyuddannede lærlinge.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til Murerentreprisen og Tømrerentreprisen på Møllevænget & Storgaarden i Randers. Bebyggelse på tre etager består af en boligblok med 14 opgange og 81 lejligheder.