Leo har holdt økonomien i vater i 25 år

02-08-2021

Leo Laursen fejrer 25 års jubilæum hos Raunstrup. Leo har haft en sikker hånd på det økonomiske ror i 25 år, og det skyldes blandt andet et indgående kendskab til forretningen, der går ud over regnearkene.

I en tømrer og entreprenørkoncernen kan der godt være langt fra byggepladsen til de bonede gulve i direktionen. Men sådan er det ikke i Raunstrup og slet ikke for Leo Laursen, der her i august kan fejre 25 års jubilæum i virksomheden.

Leo Laursen er nemlig ikke økonomimand, som de er flest. Leo er oprindelig udlært tømrer, og har dermed en rigtig god forståelse for de mange processer – fra tegning og kalkulation til overlevering og 1 års gennemgang.

”Det startede egentlig tilbage i 1970´erne med, at min daværende mesters kone blev syg, og så blev jeg spurgt, om jeg ville hjælpe på kontoret med kalkulationer og lidt administration”, fortæller Leo og fortsætter: ”Det syntes jeg var rigtig interessant, og min nye interesse for tal og økonomi førte mig over aftenskole til en egentlig revisoruddannelse. Det blev begyndelsen på 10 år som revisor i det, der nu hedder Deloitte”

Startede i Løgstør

Da Leo Laursen i 1996 startede ved Raunstrup tømrer, lå virksomheden i Løgstør, og der var blot 18 mand ansat. Men udviklingen gik stærkt, og da virksomheden i 2002 rykkede til Århus, rykkede Leo med, selvom det gav en køretur på 90 km frem og tilbage fra hjemmet i Aars til det nybyggede hovedkontor i udkanten af Århus.

Mange spændende år og udfordringer

”Da jeg var yngre, sagde jeg altid, at jeg ikke ville være ansat i en virksomhed i mere end 10 år. Men det har jeg ligesom ikke helt kunnet holde”, siger Leo og fremhæver, at tiden ved Raunstrup har føltes kort, fordi der hele tiden har været nye spændende udfordringer og opgaver, som er landet på hans bord. Det har gjort, at de 25 år har været meget afvekslende. Gennem tiden er Raunstrup vokset blandt andet ved at købe selvstændige tømrervirksomheder rundt om i landet. Det gør man ikke uden økonomichefen, der hen af vejen og i takt med virksomhedens vækst også fik titlen som økonomidirektør.

Gode værdier

Ordentlighed og tillid er nogle af de værdier, som Leo fremhæver som vigtige for, at han er blevet 25 år ved Raunstrup. De værdier er tydelige i hverdagen, og Leo fremhæver som eksempel, at han fra ejere og ledelse blev givet opgaven med selv at finde sin afløser i god tid, og få lavet en god overlevering. Den opgave er også løst i fælles tillid og resultatet er helt i vinkel. Derfor har Leo siden 2019 haft titlen som Senior Partner, og fungeret som rådgiver for ledelse og ejere.

 ”Jeg har haft 25 fantastiske år, som jeg ikke har kunnet ønske mig bedre”, siger Leo Laursen, der nu ser frem til mere fritid, der skal bruges med familien, der ud over hustruen Lisbeth tæller 2 børn og hele 5 børnebørn.

Andre nyheder

08-09-2023
Udnævnelser i Raunstrup

Det er med stor glæde at vi har følgende medarbejdere der er udnævnt til henholdvis

Driftsleder for både Aarhus og Aalborg afdelingen: Mogens Bugge

Projektleder: Morten Kondrup

11-08-2023
Aalborg Universitet Esbjerg

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til en 4 årig rammeaftale med Aalborg Universitet på Campus Esbjerg.

17-07-2023
2 rammeaftaler på Københavns Universitet

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til 2 rammeaftaler på Københavns Universitet.

29-06-2023
Rammeaftale Hillerød Kommune

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til rammeaftale på løbende vedligehold af kommunens bygninger og ejendomme.

19-06-2023
Renovering af 60 boliger på Abigaelsvej for CIVICA i Odense

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til hovedentreprisen omfattende renovering af 60 boliger, hvor 18 stk. vil undergå en omfattende renovering med øget tilgængelighed og de resterende 42 vil gennemgå renovering indenfor eksisterende rumfordeling.

12-06-2023
Nærgenbrugsstation et cirkulært byggeprojekt

Den 7. juni var vi med til indvielsen af den nærgenbrugsstation, som vi har været med til at bygge. Det specielle ved dette projekt er at alle materialer på nær søm og skruer er genbrugsmaterialer. Samlet set tæt på 98%.

02-06-2023
Modtagelse af Knud Højgaards Medarbejderlegat 2023

Pia Andersen og Rasmus Andersen fra Raunstrup har netop modtaget Knud Højgaards Medarbejderlegat 2023. Legaterne uddeles hvert år til medarbejdere der har gjort noget ekstraordinært ift. samarbejder med kollegaer, kunder og samarbejdspartnere.

28-04-2023
Ny SOSU-skole i Fredericia

Raunstrup er sammen med RUM og Drias prækvalificeret til totalentreprisen på udførelse af ny SOSU-skole i Frederica. Projektet omhandler ombygning af ca. 5.850 m2 og tilbygning af ca. 1.080 m2. Raunstrup har tidligere bygget SOSU skolen i Vejle for samme Bygherre og Bygherrerådgiver.