Raunstrup har netop skrevet kontrakt på tømrerentreprisen på den 17.000 m2 nye psykiatriske afdeling der er under opførelse i Vejle. Byggeprojektet bliver Danmarks første sygehusbyggeri i OPP, og skal Finansieres, opføres, driftes og vedligeholdes af et konsortie bestående af PKA, PensionDanmark, Sampension, MT Højgaard og DEAS.
Den nye psykiatriske afdeling bygges sammen med Vejle Sygehus via en 200 meter lang gangbro og har en samlet byggesum på 430 mio. kr.
Arkitekt: Arkitema
Rådgivende ingeniør: MOE A/S
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til Hovedentreprisen på ombygningen af H.C. Andersen Skolen i Odense. Skolen skal ombygges til tre integrerede børnehuse, hvor der samlet set vil være mulighed for dagtilbud for op til 300 børn.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til hovedentreprise med tidlig entreprenørinddragelse på Katrinebjergskolen I Aarhus. Projektet omfatter ca. 2.800 m2 nybygning og ca. 2.500 m2 ombygning/modernisering.
Raunstrup Tømrer i Odense har vundet Totalentreprisen ved ” Vores Elnet”. Her skal vi opføre min. 4 stk. transformerbygninger, og de har option på de kan tilkøbe 4 mere.
Raunstrup har i gennemsnit ca. 45 lærlinge under uddannelse i virksomheden om året.13 af vores lærlinge har netop fået deres svendebrev
Det er med stor glæde at vi har følgende medarbejdere der er udnævnt til henholdvis
Driftsleder for både Aarhus og Aalborg afdelingen: Mogens Bugge
Projektleder: Morten Kondrup
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til en 4 årig rammeaftale med Aalborg Universitet på Campus Esbjerg.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til 2 rammeaftaler på Københavns Universitet.
Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til rammeaftale på løbende vedligehold af kommunens bygninger og ejendomme.