Raunstrup digitaliserer det manuelle arbejde

22-01-2015

Antallet af små serviceordrer stiger hastigt hos Raunstrup, og det er helt i tråd med byggekoncernens strategi. Men det skærper kravene til planlægning og styring af opgaverne i en branche, som er vant til både at arbejde og planlægge manuelt. Der er grænser for, hvad man kan klare med blyant og lommebog, så nu går Raunstrup digitalt.

Det er ikke bare for at være med på noderne. Det er simpelthen nødvendigt og på høje tid. Et nyt digitalt system til styring af opgaverne fra ordre til fakturering er nu en fast del af arbejdsdagen hos Raunstrup. Og det gælder for alle medarbejdere – fra svende til bogholdere.

Bedre styring øger effektivitet og kvalitet, dermed er Raunstrup på linje med revisionsfirmaet Deloittes seneste analyse af byggebranchen. Den konkluderer, at en mere effektiv sags- og byggestyring er en af vejene til en højere produktivitet.

Når antallet af små serviceordrer stiger så hurtigt, som det gør hos Raunstrup lige nu, er der behov for en effektiv styring af opgaverne. Faktisk håndterer Raunstrup ca. 10.000 ordrer om året. Det tal er støt stigende, og der er grænser for, hvad man kan klare manuelt, når man skal sikre både produktivitet og kvalitet. 

Det betyder, at hver enkelt medarbejder kan bevare overblikket og faktisk køre sin egen forretning i forretningen ude fra servicebilen. Det giver øget effektivitet og produktivitet til glæde for kunderne og til gavn for den enkelte håndværker. Den selvstyrende håndværker kan håndtere en ordre fra kundehenvendelse til færdigmelding og fakturering. Han eller hun får lommebog, kamera, timeseddel, ordreseddel og mulighed for at kommunikere med byggelederen eller kunden i én samlet løsning på sin smartphone eller tablet. 

Systemet er allerede taget i brug hos Raunstrup, og vil være fuldt implementeret i løbet af de kommende 3 måneder.

Se mere her.

 

Andre nyheder

08-09-2023
Udnævnelser i Raunstrup

Det er med stor glæde at vi har følgende medarbejdere der er udnævnt til henholdvis

Driftsleder for både Aarhus og Aalborg afdelingen: Mogens Bugge

Projektleder: Morten Kondrup

11-08-2023
Aalborg Universitet Esbjerg

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til en 4 årig rammeaftale med Aalborg Universitet på Campus Esbjerg.

17-07-2023
2 rammeaftaler på Københavns Universitet

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til 2 rammeaftaler på Københavns Universitet.

29-06-2023
Rammeaftale Hillerød Kommune

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til rammeaftale på løbende vedligehold af kommunens bygninger og ejendomme.

19-06-2023
Renovering af 60 boliger på Abigaelsvej for CIVICA i Odense

Raunstrup er netop blevet prækvalificeret til hovedentreprisen omfattende renovering af 60 boliger, hvor 18 stk. vil undergå en omfattende renovering med øget tilgængelighed og de resterende 42 vil gennemgå renovering indenfor eksisterende rumfordeling.

12-06-2023
Nærgenbrugsstation et cirkulært byggeprojekt

Den 7. juni var vi med til indvielsen af den nærgenbrugsstation, som vi har været med til at bygge. Det specielle ved dette projekt er at alle materialer på nær søm og skruer er genbrugsmaterialer. Samlet set tæt på 98%.

02-06-2023
Modtagelse af Knud Højgaards Medarbejderlegat 2023

Pia Andersen og Rasmus Andersen fra Raunstrup har netop modtaget Knud Højgaards Medarbejderlegat 2023. Legaterne uddeles hvert år til medarbejdere der har gjort noget ekstraordinært ift. samarbejder med kollegaer, kunder og samarbejdspartnere.

28-04-2023
Ny SOSU-skole i Fredericia

Raunstrup er sammen med RUM og Drias prækvalificeret til totalentreprisen på udførelse af ny SOSU-skole i Frederica. Projektet omhandler ombygning af ca. 5.850 m2 og tilbygning af ca. 1.080 m2. Raunstrup har tidligere bygget SOSU skolen i Vejle for samme Bygherre og Bygherrerådgiver.